EasySchool
Close
Залиште свій номер телефону і наш методист сконтактується з вами :-)
Забронювати безкоштовний урок
Бронюй зараз та отримай до 3x безкоштовних уроків у подарунок!

Як написати власне висловлювання на ЗНО

Твори є невіддільною частиною ЗНО з української мови, а отже кожен учень, що прагне вступити в престижний український виш, мусить вміти на відмінно складати власні висловлення за вимогами зовнішнього незалежного тестування. Гарно написане власне висловлювання максимально може принести 20 балів, тобто скласти чверть вашої оцінки. Ставки високі. Як скласти ефектний та грамотний твір та отримати високий бал — далі в тексті.

Структура власного висловлювання

Власне висловлювання є різновидом твору-роздуму, який характеризується чіткою структурою. Будь-який твір роздум має Вступ, Основну частину та Висновки. У кожному творі-роздумі має бути проголошена теза та подані аргументи до неї, — саме це є головною жанровою ознакою.
Що вирізняє власне висловлювання з решти творів-роздумів, то це чіткіші та суворіші вимоги до змісту та обсягу. Крім трьох основних частин, власне висловлювання обов’язково мусить містити в основній частині два аргументи та два приклади. Щобільше, якщо твір-роздум зазвичай дозволяє наводити приклади як із власного життя, так і із широкого суспільно-політичного контексту, власне висловлювання на ЗНО вимагає посилань на українську літературу та культуру. Відтак, власне висловлювання показує не лише навички критичного та логічного мислення, а й обізнаність абітурієнта в історії, культурі та літературі України.
Отже, власне висловлювання складається зі щонайменше чотирьох абзаців.
 1. Теза
 2. Аргумент + приклад
 3. Аргумент + приклад
 4. Висновок
Допускається також і власне висловлювання, що міститиме щонайменше 6 абзаців, у яких аргументи та приклади подаються окремими структурними одиницями. У такому випадку схема власного висловлювання наступна:
 1. Теза.
 2. Перший аргумент
 3. Перший приклад
 4. Другий аргумент
 5. Другий приклад
 6. Висновок
У тезі автор власного висловлювання подає твердження або позицію з дискусійного питання.
В аргументах, яких має бути щонайменше два, подаються тези, що підтверджують думку, подану у вступі. Зважайте на те, що аргументи мусять бути різними, як і приклади. Дубльовану інформацію оцінять нижче.
У прикладах ви подаєте історію з власного життя, випадок з історичного процесу, посилання на українську або світову культуру та літературу. Приклади, як і аргументи, мають бути релевантними до теми. Детальніше про те, як скласти ефектні аргументи та знайти актуальні приклади ми розповідаємо нижче.
У висновках — підтверджуєте тезу. Формуючи висновок, передивіться весь твір ще раз та переконайтеся в тому, що аргументи, приклади та теза співвідносяться із висновками. Лише в такий спосіб ви зможете отримати найвищий бал за власне висловлювання.

Рекомендований обсяг власного висловлювання

Наступна вимога, після чіткої структури, — це обсяг твору. Для того, аби твір потрапив на перевірку, потрібно не менше 100 слів. Коротші твори до перевірки не беруть. Роботи, що перевищують 300 слів, або не поміщаються на бланку, теж перевіряти не будуть. Тож рекомендований обсяг від 120 до 200 слів.
Зважайте на свій почерк та стиль мислення. Якщо бачите, пробуючи писати твір, що не вкладаєтесь у нормативи, обов’язково потренуйтеся додатково. Перші кілька творів ви будете рахувати слова вручну, але потім ви навчитеся передбачати приблизний обсяг твору на око.

Теза, аргументи та приклади: як сформувати власне висловлювання

Ваш алгоритм дій в ідеальному світі виглядає так:
 1. Подумайте, що ви можете сказати із запропонованої теми, якою є ваша позиція в поданому дискусійному питанні.
 2. Коли зрозумієте власну позицію, подумайте про те, чому саме ви так думаєте. Це прямий ключ до пошуку якісних аргументів та прикладів. Згадайте свій досвід, життєві історії близьких, релевантні історичні події або особистостей. Уявіть, що ви мусите пояснити свою позицію та переконати у власній правоті людину інших поглядів. Як саме ви б це зробили?
 3. З пригадування та обдумування позиції ви знайдете аргументи, тобто, допоміжні тези, що підтверджують вашу позицію. Щойно ви помітите хоча б два аргументи, можна переходити до пошуку прикладів. Якщо знайшли понад два аргументи, для написання власного висловлювання варто обрати два найсильніших на вашу думку.
 4. Подумайте про ситуації, відтворені в мистецтві, зокрема, українському, що можуть ілюструвати ваші аргументи. Це вже пошук прикладів. Щонайменше один приклад у власному висловлюванні мусить стосуватися української літератури, другий дозволяють обирати на власний розсуд. Однак пам’ятайте: що більшу обізнаність в українській історії та літературі ви покажете, то кращий бал здобудете.
 5. З тези, аргументів та прикладів складіть структуру твору, а потім — і чернетку твору.
 6. Перечитайте чернетку та внесіть правки, перевірте, наскільки переконливими є ваші аргументи. Тренуючись писати власне висловлювання для перевірки себе, можна звертатися до друзів або батьків, а можна — тренуватися разом із викладачем.
 7. Перепишіть твір у чистовик.
Як для 40 хвилин, що відводяться на ЗНО на написання твору, справ багато. Саме тому якісне власне висловлювання на ЗНО потребує попередньої підготовки. Для цього можна писати тренувальні твори самостійно, а можна звернутися за допомогою до фахівця. Під час навчання в EasySchool ви зможете не лише комплексно підтягнути свої знання з граматики та правопису, а й навчитися прозоро та переконливо мислити письмово. Подайте заявку на навчання в EasySchool, і наші оператори підберуть вам викладача з української мови та літератури, що знається на ефективній підготовці до ЗНО.

Три поради як написати власне висловлювання на ЗНО

Використовуйте різноманітні слова зв’язки. Починайте свій твір зі слів «на мою думку», «я вважаю», «я переконана», «для мене очевидно» тощо. Аргументи можна починати словами «по-перше», «по-друге». Щодо прикладів, вживайте рятівні конструкти: «яскравим прикладом цього є», «неможливо оминути увагою й той факт, що», «це засвідчує», «доказом є», «до речі» та інші. Повний список вступних конструкцій, що додадуть логіки та зв’язності вашому тексту та допоможуть сформулювати думку, можна знайти в посібнику О. М. Авраменка.
Ведіть читацький щоденник. Це допоможе вам краще орієнтуватися в різноманітних прикладах та мати змогу швидко обрати потрібний. Нотуючи твори, записуйте конфлікти, крізь які проходять ключові персонажі, особистісні риси героїв та їхні слабкі сторони. Розпишіть у такий спосіб бодай 5 ключових творів з української літератури, і написання власних висловлювань стане легшим завданням.
Регулярно тренуйтеся писати власні висловлювання. Зробіть розкладання тез на аргументи та приклади своєю рутинною грою та розминкою для мозку. Коли дивитися серіали, аніме, читаєте книжки або комікси — зупиняйтеся на цікавих або дискусійних тезах, що їх висловлюють герої, та пробуйте добрати аргументи на їхню підтримку або спростування.

Типові помилки при написанні власного висловлювання

Дублювання аргументів. Аргументи мусять бути різні. Якщо вони повторюються або переписуються іншими словами, бали зараховані не будуть.
Нерелевантні аргументи або приклади. Наприклад, пояснювати тему цілеспрямованості як запоруки успіху, наводячи приклад колобка — буде сміховинно, і точно не принесе вам гарної оцінки. Подбайте про те, щоб аргументи, приклади та ваша теза співвідносилися між собою.
Видумані історії з життя або посилання на культурні та мистецькі твори, яких не існує. Пишучи твори-роздуми та посилаючись на власний досвід, ви можете заробити додаткові бали. Однак це не значить, що такі особисті приклади можна видумувати. Твори перевіряють дорослі люди, фахівці з мови та літератури, які помітять нереалістичність або вигаданість. Будьте чесними, й отримаєте високу оцінку. Якщо під час продумування прикладів, на думку не спадає нічого, завчасно ознайомтеся з біографіями видатних людей або іншими темами. Такі посилання зазвичай оцінюються вище.
Замало або забагато деталей. Посилаючись на твори, не переказуйте їх. Водночас намагайтеся лаконічно викласти саме той епізод або рису героя чи історичного діяча, що ілюструє ваш аргумент.
Сплутаність аргументів та прикладів. Для кожного приклада та аргументу у творі передбачене окреме місце. Не пишіть «По-перше, існує приклад». По-перше, + аргумент. І лише далі — приклад.
Невідповідність структурним вимогам. Кожен твір має місити в собі чітко відділені на письмі та змістовно частини. Висновок має виходити зі вступу, а не суперечити йому. Аргументи та приклади мусять відповідати загальновідомим фактам, які можна підтвердити.
Граматика, синтаксис, пунктуація та слововживання.
Щоби не припускатися зайвих помилок, потрібно писати лаконічно. Якщо не знаєте, чи потрібно ставити кому в складному реченні, розбийте його на два простих. Якщо від стресу забули правопис того чи іншого слова, використайте його синонім. У процесі підготовки до тестування та написання пробних власних висловлювань ви зможете суттєво покращити свої знання на індивідуальних заняттях із репетитором з української мови та літератури, якого можна знайти на EasySchool. Однак навіть без допомоги фахівця, ми можете вирішити складні мовні моменти, переформулювавши їх.

Приклади власного висловлювання

На освітньому ресурсі Osvita.ua ви можете знайти багато влучних та якісних прикладів власного висловлювання для ЗНО різних років. Переглянути їх можна тут.