EasySchool
Close
Залиште свій номер телефону і наш методист сконтактується з вами :-)
Забронювати безкоштовний урок
Бронюй зараз та отримай до 3x безкоштовних уроків у подарунок!

Як навчити дитину рахувати?

Вміння оперувати числами – життєво необхідна навичка, яка стане в нагоді кожному незалежно від професії. Починати знайомство з цифрами та арифметичними діями краще у дошкільному віці, щоб на уроках математики дитина почувалася комфортно і впевнено. Як зацікавити дитину рахунком, читайте далі у статті.

Вивчаємо цифри з дитиною: з чого почати

Давайте розглянемо бажані математичні вміння і навички дитини залежно від віку.

Вчимося рахувати до 10

Математичні навички надзвичайно важливо формувати у віці близько 3-4 років. Батьки можуть розвивати їх самостійно або звернутися до сертифікованих спеціалістів EasySchool.

Рахуємо до 10: основні методи

 • Наочний – використання карток та ілюстрацій. Придбайте або роздрукуйте картки з цифрами та улюбленими зображеннями дитини – тваринами, іграшками, фруктами тощо. Можна використовувати картки Домана. Показуючи дитині ілюстрацію, проговорюйте назви предметів та їх кількість. Згодом, коли малюк звикне до такого формату гри, закривайте частину картки з цифрою і просіть дитину порахувати зображені предмети самостійно.
 • Ігри з предметами – найбільш ефективний метод раннього математичного розвитку. Використовувати можна що завгодно – кубики, олівці, фішки, кульки, іграшки. Спочатку варто показати малюку, як утворюються ті чи інші цифри: відкласти одну іграшку (це 1), додати до неї ще одну (це вже 2), цифру 3 можна розкласти на 2+1, 4 – на 2+2, 5 – на 3+2 і т.д.
 • Рахунок під час прогулянки – відповідь на запитання, як навчити дитину рахувати подумки. Рахуйте з дитиною предмети, людей, тварин, які трапляються вам по дорозі.
 • Вивчення лічилок – хороший допоміжний метод для розвитку пам’яті загалом та запам’ятовування чисел.

Вчимося рахувати до 20

Переходити до складнішого рахунку слід у тому разі, якщо дитина добре засвоїла рахунок до 10.

Рахуємо до 20: ключові правила

Вивчення цифр має відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:
 • так само слід використовувати підручні засоби і наочні предмети;
 • навчіть дитину рахувати на пальцях і показувати кількість пальців, що відповідає заданому числу;
 • давайте дитині прості задачі зі зрозумілими для неї предметами:
Сергійко купив 10 шоколадних цукерок, 2 він з’їв по дорозі додому, скільки цукерок залишилось у хлопчика?
 • Унаочнюйте розв’язок за допомогою іграшок;
 • показуйте дитині ілюстрації, які демонструють рахунок у межах 20 та прості приклади додавання і віднімання.

Вчимося рахувати до 100

Навчати дитину оперувати двоцифровими числами можна з 6-річного віку, якщо вона виявляє до цього інтерес.

Усний рахунок в межах 100: покроковий алгоритм дій для батьків

 1. Навчіть дитину розрізняти одиниці і десятки. Покажіть за допомогою кубиків і подібних речей, що, наприклад, число 30 – це 3 десятки, 25 – це 2 десятки і 5 одиниць.
 2. Вивчайте числа поступово. Скажімо, для кожного десятка виділіть два дні – один на вивчення, один – на закріплення і повторення.
 3. Розв’язуйте багато прикладів. Напишіть приклад на папері і запропонуйте дитині відтворити його за допомогою паличок, рахівниці, іграшок.
 4. Поступово переходьте до усного рахунку. Якщо дитина збивається, їй важко рахувати великі числа, порадьте перевіряти себе за допомогою підручних засобів або пальців рук.

Рахуємо до 100: веселі ігри

 • Цифри-сусіди – потрібно знайти зображення цифр, які стоять перед і після вказаної цифри.
 • Втрачена цифра – дитині дають зображення цифрового ряду з однією пропущеною цифрою, яку треба знайти на картках або дописати самостійно.
 • Заблукалі цифри – є перша і остання цифри ряду; картки з цифрами, що між ними, розкидані у хаотичному порядку. Малечі потрібно відновити правильний порядок цифр.
 • Допоможи улюбленому герою – дошкільник має допомогти персонажеві мультфільму пройти лабіринт, розв’язуючи приклади та виправляючи помилки персонажа.

Як навчити дитину додавати й віднімати?

Розглянемо 3 найпоширеніші способи:
 • 1-й спосіб – рахунок на пальцях, спочатку даємо приклади в межах 10;
 • 2-й спосіб – лічба за допомогою предметів;
 • 3-й спосіб – рахунок на лінійці. За допомогою поділок з цифрами можна відмічати на лінійці певне число, яке потрібно додати або відняти. Під час додавання цифри відмічають у порядку збільшення, а під час віднімання – у порядку зменшення.

Як навчити дитину додавати і віднімати в межах 100?

Після того як малеча навчилася швидко і вправно рахувати в межах 10, переходьте до основ ментальної арифметики. Спочатку покажіть дитині, як розкладати числа на письмі, додавати десятки до десятків, а одиниці – до одиниць. Наприклад, 25+43 = (20+5) + (40+3) = (20+ 40) + (5 + 3). Аналогічно розписуємо віднімання.
Також варто відразу пояснити дитині, як виконувати ці математичні операції в стовпчик. Основні правила.

 1. Записуємо одиниці під одиницями, десятки – під десятками.
 2. Якщо сума одиниць – двозначне число, «позичаємо» одну одиничку десяткам.
 3. Якщо зменшуване є меншим за від’ємник, забираємо одну одиничку в десятків. В результаті віднімаємо одиниці від двозначного числа.

Як навчити дитину ділити та множити?

Найперше школяреві треба опанувати табличку множення.

Як вивчити табличку множення за 5 хвилин?

 1. Спочатку краще пояснити суть множення на простих прикладах (наприклад, 2×5 означає взяти по 5 кубиків 2 рази) і навчити дитину рахувати за допомогою підручних матеріалів, як і з додаванням.
 2. Під час множення на 3, використовуйте схему а×3+а.
 3. Під час множення на 4, 6 і 8, розкладайте ці числа з використанням множення на 2.
 4. Число, помножене на 5, є половиною того самого числа, помноженого на 10.
 5. Схема множення на 9: а×9 = а×10–а.

Як пояснити дитині ділення за 3 клас?

По суті, просте ділення – це таблиця множення у зворотному порядку. Щоб інформація надійно закріпилася, дії з ділення потрібно виконувати письмово.
Ділення стовпчиком, безперечно, одна з найскладніших математичних тем у початковій школі. Більшості батьків потрібно досить довго розбиратися, як доступно і лаконічно пояснити цю тему дитині.
Тож чому б не скористатися допомогою репетитора? Фахівець своєї справи, репетитор з математики, володіє професійними новітніми методиками пояснення та адаптує їх відповідно до інтелектуальних здібностей кожної дитини.